Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Poznajemy historię Naszej Ojczyzny – lutowe zajęcia edukacyjne w Klubie Sąsiada

W ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Roku dla Niepodległej” i „Roku Ireny Sendlerowej” uczniowie z klasy siódmej i z klas trzecich gimnazjum uczestniczą w zajęciach edukacyjnych o tematyce historycznej. Dzięki Pani Róży Karweckiej, założycielce Klubu Sąsiada Skaryszewska, poznają historię Pragi, Warszawy, Polski.

W dniu 20 lutego 2018 roku Pani Róża opowiedziała uczniom o trudnym czasie wojny. Zgromadzone w pomieszczeniu Klubu przedmioty: hełm powstańczy, łuska od pistoletu, łuska po pocisku od działa, pokazywały straszny obraz minionych dni. Uczniowie mogli dotknąć i obejrzeć to, co zostało wykopane w ziemi, na podwórku przed kamienicą przy Skaryszewskiej. Z uwagą patrzyli na pozostałości po pociskach, które niosły śmierć. Ślady po kulach dziurawiących hełm uświadamiały poświęcenie walczących za Niepodległą Polskę. A formy tej walki były różne, każda groziła utratą życia: i ta z bronią w ręku, i ta sabotażowa, przypominająca Niemcom, że Polska walczy. Uczniowie z powagą obejrzeli chorągiewkę z symbolem, którego narysowanie na murze czy ścianie budynku karane było rozstrzelaniem.

Dziękujemy Pani Róży za bardzo ciekawe zajęcia.

Marzena Gołębiowska