Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Poznajemy dawną Warszawę

W środę, 27 listopada, grupa uczniów naszej szkoły z nauczycielami, asystentami i rodzicami wyruszyła na edukacyjne zajęcia pozaszkolne do Domu Spotkań z Historią. Wyprawa zapowiadała się ciekawie, bowiem budynek, który powstał w latach 1932 – 1933 przy ul. Karowej jest świadkiem historii. Widział wiele i z wyrozumiałością patrzył także i na Nas w to nieoczekiwanie ciepłe, listopadowe przedpołudnie 2019 roku. Dawny Gmach Banku Cukrownictwa SA przetrwał wojnę bez zniszczeń. W okresie powojennym jego wnętrza przebudowano, a obecnie suterena i dawna sala bankowa są siedzibą DSH, zaś pozostałe piętra zajmuje UW.

Nasz edukator, Pan Szymon ciekawie wprowadził uczestników w tematykę. Opowiedział o skarbcu, który był niegdyś dokładnie w tym miejscu, w tej sali, w której znaleźliśmy się i My. A przypominają o tym pancerne drzwi i widoczne otwory, którymi niegdyś miała wylewać się woda w czasie pożaru.

Podczas warsztatów o tematyce „Warszawa międzywojenna” obejrzeliśmy film edukacyjny. Obserwowaliśmy codzienne życie, warszawskie ulice, jadące tramwaje, ówczesne samochody i rowery. Zadziwiło nas, że wiele ujęć wykonano z wysoka, w ruchu, podczas lotu. Z podziwem patrzyliśmy na Prudential, najwyższy ówczesny „niebotyk”, który od czasu rozpoczęcia budowy w 1931 roku i jej zakończenia w roku 1933 obserwował wolną Warszawę. A niewątpliwie miał dobre „widoki” ze swoich 66 m wysokości i 16 pięter. Był dumą Polski, jako ówcześnie najwyższy budynek w ojczyźnie i drugi pod tym względem w Europie!

Pan Szymon, na przykładzie przestrzennej makiety, omówił przedwojenną zabudowę miasta. Charakterystyczne były wówczas kamienice z podwórkami – studniami i z przylegającymi do siebie ścianami.

Z sali warsztatowej udaliśmy się na oglądanie Wystawy „Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939”. Patrzyliśmy na utrwalone w kadrze przedwojenne życie: elegancki ubiór Pań, zabawy dzieci, ich stroje codzienne, odświętne i szkolne. Zobaczyliśmy zdjęcia z pokazów broni, które miały umacniać w przekonaniu, że „choćby i wojna, to Polska szybko pozbędzie się wroga”. Pan Szymon opowiedział o wydarzeniu, z którego dzieci i dorośli cieszyli się niesamowicie. Okazało się, że to z wygranej. 27 sierpnia 1939 roku, polscy piłkarze pokonali 4:2 wicemistrzów świata, Węgrów! Zaplanowany na niedzielę, 3 września, mecz z Bułgarią nie odbył się. W piątek, 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa…

Dziękujemy Panu Szymonowi za przeprowadzenie interesujących zajęć historycznych, a Pani Justynce z DSH za organizację!

Marzena Gołębiowska