Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

EEG – biofeedback

Biofeedback to ogólnodostępna metoda treningowa, bezinwazyjna, polega wyłącznie na wolincjonalym uczeniu się m.in. stanu koncentracji uwagi albo relaksacji, poprzez równoczesne nagradzanie uzyskiwanych w ten sposób parametrów pracy mózgu. W ten sposób mózg uczy się pożądanych stanów psychofizjologicznych, które w znacznej mierze wiążą się z określonym zapisem fal bioelektrycznych.

 

EEG-biofeedback to terapia, dzięki której uczeń w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak aby mózg pracował bardziej efektywnie. Sygnał z jednego punktu na głowie ucznia jest przetwarzany na zrozumiałą dla Niego postać graficzną (wykres, animację bądź grę wideo). Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu uczeń wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu i tak modyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie.

 

W treningach EEG-biofeedback uczestniczą dzieci i młodzież, u których chcemy doskonalić i intensywnie rozwijać:

- funkcje mózgu, np. w zakresie koncentracji uwagi,

- umiejętności radzenia sobie ze stresem,

- samokontrolę emocjonalną,

- umiejętności wchodzenia w stan relaksacji i wyciszenia.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii uznała w 2013 r. metodę biofeedback jako jedną z najbardziej rekomendowanych form terapii dla pacjentów z ADHD oraz ADD.

 

Źródło: Materiały informacyjne Biomed Neurotechnologie.