Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Czytanie zbliża – spotkanie z panem Gerardem Keown, Ambasadorem Irlandii

We wtorek, 12 grudnia 2017 roku naszą szkolną społeczność zaszczycili swoją obecnością: pan Ambasador Irlandii Gerard Keown, pan Jordan oraz pani Małgorzata Szweda z Ambasady Irlandii. Pani Dyrektor Ewa Warszewska uroczyście powitała wspaniałych gości, a następnie opowiedziała uczniom o celu spotkania.

Dekoracja, stanowiąca stały motyw przewodni projektu edukacyjnego „Czytanie zbliża” wprowadzała wszystkich obecnych w atmosferę czytelniczej przygody, ale uwagę uczniów koncentrowały również tajemnicze teczki z oryginalnymi rysunkami. Pani Dyrektor wyjaśniła, że są to zestawy plastycznych prezentów przygotowane przez artystę, pana Jordana. Wykorzystując podarowane materiały uczniowie, wzorując się na pierwowzorze, wykonają pod kierunkiem wychowawców własne dzieła. Z indywidualnych prac może powstać interesująca wystawa, do zaprezentowania w nowo wyremontowanym, pachnącym świeżością budynku naszej szkoły, przy ul. Tarchomińskiej 4.

Nasze czytelnicze spotkanie z gośćmi z Ambasady Irlandii było okazją do poznania dziecięcej literatury irlandzkiej. Młodsi uczniowie wysłuchali bajki pt. „Kot i diabeł”, której autorem jest James Joyce, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, twórca „Ulissesa”. Pan Ambasador pięknie przeczytał w języku polskim tę krótką, zabawną książkę, napisaną prostymi słowami, w formie listu do małego wówczas wnuka James’a Joyce’a. Starsi uczniowie poznali natomiast jedno z opowiadań z książki „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”. Mądrą opowieść pt. „Miłość, czyli nic takiego się nie stało” pan Ambasador odczytał bardzo ciekawie! A ponieważ była ona dość długa, we wspólne czytanie włączyła się także pani Małgosia Szweda, zaś opowiadanie dokończył pan Artur Sikorski, nasz nauczyciel.

Dziękujemy wspaniałym gościom za spotkanie, dzięki któremu kultura Irlandii w wymiarze sztuki i literatury stała się bliższa uczniom i nauczycielom.

Dziękujemy panu Jordanowi za przekazanie zestawów sztuki i prosimy o przekazanie podziękowań sponsorom.

Dziękujemy pani Małgosi Szweda za organizację i udział w czytelniczym wydarzeniu.

Pięknie dziękujemy panu Ambasadorowi Gerardowi Keown za życzliwość dla naszych uczniów, za wspólną, czytelniczą przygodę w języku polskim i za drugą już obecność w naszej szkole.

Marzena Gołębiowska