Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Fotografowanie Warszawy

Pod takim tytułem, w dniu 2 lutego 2018 roku odbyły się zajęcia, które dla uczniów naszej szkoły poprowadził pan Krzysztof Gajda ze Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka”. Oglądając fotografie, wykonane przez dokumentalistów czasów minionych, przenieśliśmy się w przeszłość…

Uczniowie odkryli miejsca naszej Małej Ojczyzny, których już nie ma oraz te, które zmienił czas i działania potomnych. Patrzyli z uwagą na stroje ówczesnych ludzi, budynki, ulice, latarnie, środki lokomocji – tramwaje konne, autobusy i samochody. Spojrzeli na dziewiętnastowieczną Warszawę, uwiecznioną przez prekursorów polskiej fotografii: Karola Beyera i jego ucznia, Konrada Brandla a także na zdjęcia, które pozostawili pokoleniom: Jan Bułhak, Leonard Sempoliński i Zbyszko Siemaszko.

Prace wybitnych, zaangażowanych w dokumentowanie artystów sprawiły, że lekcja była niezwyczajna. Pan Krzysztof opowiadał z pasją, a uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, co miało miejsce niegdyś, było realne, a dziś stanowi ślad przeszłości.

Wykorzystanie obrazu fotograficznego jako źródła wiedzy i sposobu „patrzenia na Warszawę” umożliwiło uczniom poznawanie historii Warszawy „zatrzymanej w kadrze” i ocalonej od zapomnienia.

Dziękujemy panu Krzysztofowi.

Marzena Gołębiowska